رضا رویگری: مسئولان روحیه میهن پرستی امیرکبیر را سرلوحه کار خویش قرار دهند.

 

 

رضا رویگری: مسئولان روحیه میهن پرستی امیرکبیر را سرلوحه کار خویش قرار دهند.
بازیگر سینما و تلویزیون در آستانه برگزاری کنگره ملی امیرکبیر، با بیان اینکه ساخت آثار هنری درباره شخصیت های بزرگ و تاریخی نقش موثری را در آگاهی بخشی به مردم دارد، گفت: مردم و مسئولان با الگوبرداری از این شخصیت ها می توانند با شناخت و دانش مناسب از وظایف خود برای پیشرفت جامعه بهره بگیرند و آن را به سوی تعالی پیش ببرند.

 

 
به گزارش دبیرخانه کنگذه ملی امیر کبیر؛ رضا رویگری، بازیگر سینما و تلویزیون در آستانه برگزاری کنگره ملی امیرکبیر، با بیان اینکه ساخت آثار هنری درباره شخصیت های بزرگ و تاریخی نقش موثری را در آگاهی بخشی به مردم دارد، گفت: مردم و مسئولان با الگوبرداری از این شخصیت ها می توانند با شناخت و دانش مناسب از وظایف خود برای پیشرفت جامعه بهره بگیرند و آن را به سوی تعالی پیش ببرند.
این بازیگر سینما و تلویزیون با اشاره به اینکه ایران، کشور متمدن و ثروتمندی است، گفت: اگر مسئولان امروز جامعه روحیه وطن پرستی و وطن دوستی امیرکبیر را سرلوحه کار خویش قرار بدهند، می توانند با عزمی راسخ در حل رفع مشکلات و پیشرفت کشور بسیار تأثیرگذار باشند.

وی در خصوص ظرفیت های زندگی و ابعاد شخصیتی امیرکبیر برای تولید آثار هنری بیان کرد: شخصیت و زندگی امیرکبیر با وجود پتانسیل فراوان برای معرفی در حوزه فیلم و سریال مهجور و گذرا مانده است و اثرهای ساخته شده بیشتر به برجسته سازی مرگ او پرداخته است .در حالی که فعالیت های سازندگی امیرکبیر، قابلیت روایت هایی متنوعی را دارد.
نویسندگان توانایی ساخت اثر برای شخصیت های بزرگی همچون داریوش، کوروش و ... را دارند اما گاهی اجازه ساخت داده نمی شود.

رویگری برگزاری کنگره ملی امیرکبیر را گامی مهم برای معرفی این قهرمان ملی دانست و تصریح کرد: امیرکبیر با شخصیت خودساخته خود همواره برای جامعه و منفعت مردم قدم برداشت و با روحیه وطن پرستی و عشق به ایران خدمات بسیاری را برای پیشرفت مملکت خود به سرانجام رساند.

وی در خاتمه با اشاره به عملکرد مناسب سازمان اوقاف و امور خیریه در برگزاری کنگره ملی امیرکبیر عنوان کرد: با توجه به جایگاه ویژه وقف در زندگی امیرکبیر باید فعالیت های فرهنگی بیشتری برای فرهنگ سازی این سنت پسندیده صورت بگیرد چراکه از این طریق می توان به طیف وسیعی از افراد کمک کرد. البته باید توجه کرد که این امور وقفی به دور از هر گونه سوء استفاده گری و در راستای یاری رسانی به مردم جامعه و منفعت جمعی به کار گرفته شود.
گفتنی است نخستین کنگره ملی «امیرکبیر» در چهار بخش آثار مقالات علمی، آثار ادبی، آثار هنری و آثار مجازی برگزار می شود. علاقه مندان به شرکت در این کنگره تا پایان اسفندماه فرصت خواهند داشت تا آثار خود را از طریق سایت کنگره به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

جهانگیر الماسی: عشق به مردم و رفع مشکلات پایه اصلی تصمیمات امیرکبیر بود

 

جهانگیر الماسی: عشق به مردم و رفع مشکلات پایه اصلی تصمیمات امیرکبیر بود.
بازیگر سینما و تلویزیون، در خصوص مهمترین شاخصه زندگی و اخلاقی امیرکبیر اظهار کرد: امیرکبیر ادب اجتماعی، روش و مناسبات سیاسی را نزد قائم مقام فراهانی، ادیب روزگار خویش آموخته بود. به گونه ای که با کسب شایستگی، درک و اندیشه لازم توانست جایگاه سیاست مداران دربار قاجار را کسب کند و ساختار سیاسی و فرهنگی حکومت را به شیوه مثبت تغییر دهد.جهانگیر الماسی، بازیگر سینما و تلویزیون در آستانه برگزاری کنگره ملی امیرکبیر، در خصوص مهمترین شاخصه زندگی و اخلاقی امیرکبیر اظهار کرد: امیرکبیر ادب اجتماعی، روش و مناسبات سیاسی را نزد قائم مقام فراهانی، ادیب روزگار خویش آموخته بود. به گونه ای که با کسب شایستگی، درک و اندیشه لازم توانست جایگاه سیاست مداران دربار قاجار را کسب کند و ساختار سیاسی و فرهنگی حکومت را به شیوه مثبت تغییر دهد.
این پیشکسوت هنر، امیرکبیر را بزرگ ترین مصلح سیاسی و تاریخی ایران است و افزود: امیرکبیر با ساماندهی ارتش، مبارزه با رشوه، دزدی و دروغ در نظام اقتصادی، تاسیس دارالفنون و علوم جدید، تحول در قضاوت و امور دیوانی کشور، اصلاح ساختار نظام کشاورزی و ... توانست گام های مهمی را در جهت استقلال اقتصادی، فرهنگی و سیاسی ایران بردارد.
الماسی با اشاره به تاثیرات برگزاری کنگره ملی امیرکبیر برای افزایش آگاهی جامعه نسبت به این قهرمانان ملی اظهار کرد: امیرکبیر یکی از مهم ترین مبارزان علیه استعمار نو در ایران بود که همواره منافع بیگانگان و قدرت ها را با خطر مواجه می کرد و همواره برای دوری از چاپلوسان و متملقان با غرور و عزت نفس رفتار می کرد و نگرانی اصلی امیرکبیر از حاکمیت جهل و نادانی بر اندیشه مردم بود.
وی در خصوص علل موفقیت و تاثیرگذاری دوران صدارت امیرکبیر در پیشرفت و ارتقا کشور عنوان کرد: عشق به سرزمین و مردم و رفع مشکلات پایه تفکرات و تصمیمات امیرکبیر بود که همین امر سبب جاودانگی ارزش ها و اقدامات او شده است. درحالی که در جامعه امروز، افرادی با مذموم پنداشتن ارزش ها و استفاده از واژگان تازه ای همچون لاکچری، سلبریتی و ... تنها به دنبال تامین منفعت شخصی خود هستند.
از سوی دیگر امیرکبیر با انتخاب یاران اندیشمند و دارای تفکر درصدد اصلاح امور بود که متاسفانه اکنون برخی از افراد بدون هیچ گونه پشتوانه فکری نسبت به مسئولیت ها و مسائل جامعه صاحب پست و مقام می شوند.
الماسی با اشاره به نقش موثر و کارگشای سنت وقف و اصلاح تعاریف دین و ساماندهی نیازهای مردم پیرامون وقف در جامعه امروز گفت: سنت شریف وقف از زمان هخامنشیان در ایران پایه گذاری شده و در دوران حکومت اسلامی به اوج خود رسیده است که متاسفانه اکنون با تصمیمات نادرست مدیریتی در بخش های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشور، گستره و تعاریف این سنت شریف رنگ باخته است و کارکرد گذشته خود را ندارد. در همین راستا اختصاص قسمتی از مساجد برای ایجاد یک کلاس درس و تعلیم دانش آموزان می تواند یکی از اموری باشد که به تقویت و توسعه فرهنگ وقف در جامعه کمک کند.
وی در خاتمه با تشکر از سازمان اوقاف و امور خیریه برای برگزاری کنگره ملی امیرکبیر خاطرنشان کرد: برگزاری چنین کنگره هایی علاوه بر پاسداشت فرهنگ و هویت ایران زمین، منجر به احیا و بزرگداشت قهرمان های تاریخی همچون امیرکبیر می شود.

گفتنی است نخستین کنگره ملی «امیرکبیر» در چهار بخش آثار مقالات علمی، آثار ادبی، آثار هنری و آثار مجازی برگزار می شود. علاقه مندان به شرکت در این کنگره تا پایان اسفندماه فرصت خواهند داشت تا آثار خود را از طریق سایت کنگره به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

ابراهیم حسین‌بیگی:هنرمندان ما دغدغه خاصی برای مطرح کردن شخصیت‌های کشومان ندارند

 

 

ابراهیم حسین بیگی:هنرمندان ما دغدغه خاصی برای مطرح کردن شخصیت های کشومان ندارند. جای خالی مردان بزرگی مانند امیرکبیر در ایران امروز احساس می شود.

 به گزارش دبیرخانه کنگره ملی امیرکبیر، ابراهیم حسن بیگی، نویسنده کشورمان در آستانه برگزاری کنگره ملی امیرکبیر با اشاره به اینکه ایده پردازی و طرح ایده های نو از نکات برجسته شخصیت امیرکبیر بود، تأکید کرد: امیرکبیر در آن دوران امروزی فکر می کرد برای همین سعی کرد تا دارالفنونی داشته باشیم که علومی که می خواهد به بچه ها یاد بدهد از آن علوم سنتی از دور خارج شده تبدیل کند به علوم امروزی، نگاه مدرنش به علم و دانش از نکات بسیار برجسته زندگی ایشان بود.
وی ادامه داد: در چنین سیستم حکومتی فاسد ایشان به دنبال این بود که یک حکومت دموکراتیک و مردم سالارانه ایجاد کند، به نظر من شهادتش هم به دلیل همین نوع نگاهش بود چون خیلی ها نمی پذیرفتند و برای همین بود که شاه را تحریک کردند و آن آدم ابله تحت تأثیر دیگران دستور به قتلش داد، در یک جمله امیرکبیر مرد تحول و سازندگی بود.
وی در خصوص لزوم معرفی افراد تأثیرگذاری همچون امیرکبیر به جامعه، تصریح کرد: بدون تردید برجسته کردن و شناساندن قهرمان های ملی و مذهبی در حوزه مسائل فرهنگی به خصوص ادبیات، سینما و تلویزیون از اهداف هر جامعه ای است، از جمله جامعه ایران که قهرمانان فراوانی در طول تاریخ از دوران باستان تا معاصر داشته، به طبع آشنایی با آنها و الگو قرار دادن شان تأثیر بسزایی در فرهنگ سازی دارد و می تواند به عنوان الگو و نمونه بسیاری از جوان ها باشند تا با مقاومت بیشتری برای رسیدن به اهداف خودشان تلاش کنند.
نویسنده کتاب «ریشه در اعماق» در پاسخ به این سوال که «چرا درباره امیرکبیر و خدماتش آثار ادبی و هنری کمی داریم، آیا زندگی و خدمات ایشان ظرفیت تولید اثر را نداشته» گفت: نه اصلا این طور نیست که شخصیت هایی که مغفول مانده اند ظرفیت لازم را نداشتند، اینها قهرمانان تام و تمامی هستند مخصوصا امیرکبیر که به لحاظ زمانی از ما خیلی دور نیست و تاریخ نیز شخصیت ایشان را مخدوش نکرده و مستندات درباره ایشان تازه و صحیح به دست ما رسیده، اما آن چیزی که نیست اراده ماست، آن چیزی که نیست برنامه ریزی و وجود دغدغه های ماست، ما اساسا دغدغه خاصی برای مطرح کردن شخصیت های کشومان نداریم و بسیاری از شخصیت ها و الگوهای کشورمان مغفول ماندند و آن طور که باید درباره آنها چیزی مطرح نمی کنیم.
حسن بیگی ادامه داد: البته ممکن است در برخی از کتاب های درسی توضیحات کلی و عمومی درباره امیرکبیر نوشته شده باشد، اما یک رمان خیلی قوی و یا فراتر از آن مجموعه داستان هایی برای کودکان و نوجوانان، فیلم سینمایی و یا سریالی کار نشده، در حالی که می دانید در کشورهای اروپایی بخش قابل توجهی از فیلم ها، سریال ها و کتاب های تأثیرگذارشان پرداختن به همین شخصیت های معاصرشان است. مثلا چقدر آثار ادبی و هنری درباره گاندی، ماندلا و دیگرانی که به لحاظ سیاسی مبارز بودند تولید شده، مرتب بر روی این شخصیت ها کار می کنند، الگوسازی می کنند، اما ما خودمان برنامه ای نداریم و کسی هم متولی این نیست که هم بودجه داشته باشد هم نیرو تا بتواند بسیج کند و این کار را صورت دهد، در واقع ما خودمان مقصریم.
نویسنده کتاب «اشکانه» در پاسخ به این سوال که «کدام یک از ابعاد شخصیتی امیرکبیر می تواند در جامعه امروز راهگشا و الگو باشد» اظهار کرد: اگر بخواهیم تمام ابعاد زندگی امیرکبیر را بررسی کنیم اول باید ببینیم در چه دوره ای زندگی می کرده، اگر امیرکبیر امروز بود شاید می گفتیم نظیر امیرکبیر امروز در دنیا هستند، اما او در دوره قاجار که یکی از بدترین دوران حکومت داری ایران بود زندگی می کرده، عِرق ملی که حتی خیلی از پادشاهان ستمگر داشتند در دوره قاجار حتی سر سوزنی وجود نداشته و مردم در قهقهرای فقر و جهل زندگی می کردند.
وی ادامه داد: در دوره ای که حتی در کشورهای همسایه انقلاب بزرگ صنعتی و تحول بزرگ اجتماعی به وجود آمده بود و همه از آن دوران قرون وسطایی خارج شده بودند، حالا در اوج فلاکت حکومتی یک آدمی ظهور می کند و می خواهد کشور را از آن منجلاب نجات دهد، این آدم در 150 پیش چقدر می تواند سرعت پیشرفت و تحول مملکت و انقلاب اجتماعی و انقلاب حکومتی را تغییر دهد. اگر امیرکبیر زنده میR04;ماند قطعا ما بعدها دچار سیستم حکومتی مثل دیکتاتوری رضاخان نمی شدیم.
حسن بیگی با ذکر این مطلب که اگر زمینه لازم و امکانات و شرایط مهیا باشد علاقه مند است تا داستانی درباره امیرکبیر بنویسد، گفت: اگر امکانش باشد و فرصتش ایجاد شود، حتما این کار را خواهم کرد، بالاخره همان طور که گفتم فقدان رمان در این حوزه مشهود است و یکی از کسانی که می تواند در این زمینه کار کند خود من و هم نسل های من هستند.

نویسنده کتاب معمای مسیح در پایان یادآور شد: امروز در سال 97 و با گذشت چهل سال از پیروزی


انقلاب واقعا جای خالی مردان بزرگی مثل امیرکبیر را در ایران احساس می شود کاش یک امیرکبیر بود تا می توانست بحران و مشکلاتی که اخیرا گریبان کشور را گرفته اصلاح کرده و شرایط را بهبود ببخشد.

گفتنی است نخستین کنگره ملی «امیرکبیر» در چهار بخش آثار مقالات علمی، آثار ادبی، آثار هنری و آثار مجازی برگزار می شود.

علاقه مندان به شرکت در این کنگره تا تا پایان اسفندماه فرصت خواهند داشت تا آثار خود را از طریق سایت کنگره به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

ایرج راد: عملکرد و راهکارهای سیاسی امیرکبیر راهگشای مسیر مدیریت مسئولان کشور است

 

ایرج راد: عملکرد و راهکارهای سیاسی امیرکبیر راهگشای مسیر مدیریت مسئولان کشور است.

 بازیگر نقش ناصرالدین شاه قاجار در سریال «امیرکبیر» گفت: معرفی این اسطوره ها از یک سو سبب ایجاد درک و بینش عمیق مردم نسبت به خدمت گزاران خود می شود و از سوی دیگر نمایش نوع نگاه، عملکرد و راهکارهای سیاسی و علمی امیرکبیر می تواند راهگشای مسیر مدیریت مسئولان کشور باشد.

 ایرج راد، بازیگر سینما و تلویزیون که در نقش ناصرالدین شاه قاجار در سریال «امیرکبیر» ایفای نقش کرده است، در آستانه برگزاری کنگره ملی امیرکبیر در خصوص لزوم معرفی شخصیت های بزرگ تاریخی همانند امیرکبیر به جامعه گفت: معرفی این اسطوره ها از یک سو سبب ایجاد درک و بینش عمیق مردم نسبت به خدمت گزاران خود می شود و از سوی دیگر نمایش نوع نگاه، عملکرد و راهکارهای سیاسی و علمی امیرکبیر می تواند راهگشای مسیر مدیریت مسئولان کشور باشد.
وی با اشاره به عملکرد مثبت سازمان اوقات و امور خیریه در برگزاری کنگره ملی امیرکبیر اظهار کرد: توصیف وضعیت و موقعیت سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ایران در زمان امیرکبیر و راهکارهای این دانشمند بزرگ در جهت پیشبرد اهداف ترقی جویانه و مقابله با کارشکنی ها موجب ایجاد نگاه قدرشناسانه و ارزشی در مردم و مسئولان نسبت به این اندیشمند بزرگ می شود.
این پیشکسوت عرصه هنر در پاسخ به این سوال که کدام خصلت امیرکبیر سبب ماندگاری اسم و رسم وی شده است، عنوان کرد: با توجه به حضور کشورهای بیگانه و دخالت در امور کشوری در زمان ناصرالدین شاه، امیرکبیر همواره با روحیه مصلحت اندیشی و شجاعانه خود در تلاش بود تا منفعت عموم مردم را حفظ کند و بر اساس شناخت سیاسی و علمی خود جامعه را در جهت پیشبرد اهداف متعالی پیش ببرد و همین عامل باعث شده است که عملکرد امیرکبیر در تاریخ ماندگار شود.
بازیگر نقش ناصرالدین شاه قاجار در سریال «امیرکبیر» با اشاره به عملکرد مثبت امیرکبیر در حوزه فرهنگ و ساخت دارالفنون اظهار کرد: صنعت هنر با قابلیت های متنوع خود، دارای ظرفیت بسیار مناسبی برای ساخت آثار هنری و نگارش کتاب های تاریخی است تا از طریق گام مهمی را برای معرفی قهرمانان شاخص و ارزشمند کشور بردارند. البته باید گفت که ساخت آثار هنری درباره شخصیت و عملکرد امیرکبیر دارای پتانسیل بسیاری است که تاکنون کمرنگ بوده است.
وی در خاتمه با اشاره به تبعات مناسب و تاثیرگذار برگزاری کنگره ملی امیرکبیر گفت: امیرکبیر قهرمان ملی است که همواره از منافع شخصی خود گذشت کرد تا بتواند منفعت عموم جامعه را تامین کند.

گفتنی است نخستین کنگره ملی «امیرکبیر» در چهار بخش آثار مقالات علمی، آثار ادبی، آثار هنری و آثار مجازی برگزار می شود. علاقه مندان به شرکت در این کنگره تا پایان اسفندماه فرصت خواهند داشت تا آثار خود را از طریق سایت کنگره به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

غلامرضا کاتب: مسئولان همچون امیرکبیر منافع ملی را بر منافع سیاسی ترجیح دهند.

 

غلامرضا کاتب: مسئولان همچون امیرکبیر منافع ملی را بر منافع سیاسی ترجیح دهند.

عضو خانه ملت و نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس؛ تأثیرگذاری چنین کنگره هایی را فقط در حوزه شناساندن و معرفی افراد ندانسته و اظهار کرد: هدف این کنگره ها در شناسایی و معرفی افراد خلاصه نمی شود، بلکه هدف والاتر آن تأثیرگذاری است که این معرفی می تواند در زمینه الگوسازی در جامعه داشته باشد.

 

به گزارش دبیرخانه کنگره ملی امیرکبیر، غلامرضا کاتب عضو خانه ملت و نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس؛ تأثیرگذاری چنین کنگر هایی را فقط در حوزه شناساندن و معرفی افراد ندانسته و اظهار کرد: هدف این کنگره ها در شناسایی و معرفی افراد خلاصه نمی شود، بلکه هدف والاتر آن تأثیرگذاری است که این معرفی می تواند در زمینه الگوسازی در جامعه داشته باشد.
وی ادامه داد: برخی از چهره ها می توانند به عنوان الگوی مثبت در جامعه مطرح شده و تأثیرگذار باشند، از این منظر این افراد می توانند جامعه را درست هدایت کرده و این بسیار با ارزش است. صرفا این بحث زنده نگه داشتن نام این افراد نیست که مهم است، بلکه بحث مهمتر زنده نگه داشتن نام و منش این افراد به عنوان الگو است تا نسل جدید ما از آنها در مسیر زندگی خود به عنوان الگو بهرهبرداری کنند.
کاتب به نگاه اقتدارگرایانه امیرکبیر در امور داخلی کشور اشاره کرد و گفت: بر اساس همین نگاه اقتدارگرایانه بود که امیر توانست بر امور کشور مسلط شده و خدمات گسترده ای انجام داده و به عنوان یک تفکر و شخصیت ماندگار در کشور مطرح شود.
وی در پاسخ به این سئوال که آیا در تاریخ معاصر نیز چهره هایی همانند امیرکبیر داشته ایم، گفت: البته، شخصیت و تفکر امام خمینی(ره) شخصیتی والاتر از امیرکبیر بود و یا شخصیتی مانند آیت الله مدرس که روز مجلس نیز به نام ایشان نامگذاری شده از جمله شخصیت هایی هستند که آثار و خدمات ماندگاری از خود به جای گذاشتند، چراکه برای خدمت به ملت خود در واقع در مقابل استبداد و استکبار مقاومت و ایستادگی کرده و از حق خود و ملت کوتاه نیامدند و در این راستا گام های مؤثری برداشتند و به همین علت نیز نامشان در تاریخ کشورمان ماندگار شد.
نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس همچنین در پاسخ به این سئوال که در حال حاضر مسئولان کشورمان چگونه می توانند در مدت زمان مسئولیت شان منشأ اثر بوده به گونه ای که مانند امیرکبیر نامشان در تاریخ ماندگار شود، گفت: بهترین رویکردی که مسئولان در حال حاضر می توانند داشته باشند این است که منافع ملی را بر منافع سیاسی ترجیح دهند، چراکه آنچه در اذهان ملت می ماند همان منافع ملی و پاسداری از آنهاست، چهار سال عمر طولانی است که طی آن، چه نمایندگان مردم در دولت و چه در مجلس می توانند طی آن خدمات گسترده ای انجام دهند، چراکه امیرکبیر فقط طی سه سال چنین نام ماندگاری را از خود در تاریخ به جای گذاشت.

گفتنی است نخستین کنگره ملی «امیرکبیر» در چهار بخش آثار مقالات علمی، آثار ادبی، آثار هنری و آثار مجازی برگزار می شود. علاقه مندان به شرکت در این کنگره تا پایان اسفندماه فرصت خواهند داشت تا آثار خود را از طریق سایت کنگره به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

علیرضا افخمی مطرح کرد: نیازمند آثار هنری غنی درباره شخصیت امیرکبیر هستیم

 

علیرضا افخمی مطرح کرد:نیازمند آثار هنری غنی درباره شخصیت امیرکبیر هستیم

علیرضا افخمی، کارگردان سینما و تلویزیون در خصوص راهکارهای موثر در معرفی شخصیت های بزرگی همچون امیر کبیر به نسل جوان جامعه گفت: امیرکبیر بیش از دیگر شخصیت های تاریخی و بزرگان کشور به مردم معرفی شده است و اکثر افراد اهل مطالعه با شخصیت و خدمات بزرگ این اسطوره ایرانی آشنا هستند.

 


به گزارش ستاد خبری کنگره ملی امیر کبیر؛ در آستانه برگزاری کنگره ملی امیرکبیر؛ علیرضا افخمی، کارگردان سینما و تلویزیون در خصوص راهکارهای موثر در معرفی شخصیت های بزرگی همچون امیر کبیر به نسل جوان جامعه گفت: امیرکبیر بیش از دیگر شخصیت های تاریخی و بزرگان کشور به مردم معرفی شده است و اکثر افراد اهل مطالعه با شخصیت و خدمات بزرگ این اسطوره ایرانی آشنا هستند.
وی با بیان اینکه امیرکبیر، دارای شخصیت کم نظیری در تاریخ معاصر ایران است، اظهار کرد: ابزارهای نمایش بهترین شیوه برای معرفی امیرکبیر و دیگر شخصیت های موثر این مرز و بوم است. لذا بهره گیری از محتوای با کیفیت و مناسب در قالب های هنری همچون سریال های تلویزیونی و یا برنامه های شبکه خانگی می تواند به جذب مخاطب انبوه و تأثیرگذاری مطلوب در نسل امروز کمک کند.
افخمی در پاسخ به این سوال که آیا جامعه هنری در معرفی شخصیت های بزرگ کشور همچون امیر کبیر موفق عمل کرده است، گفت: صحبت از مشاهیر و تولید برنامه های متنوع درباره ابعاد گوناگون زندگی این افراد با توجه به بعد وسیع شخصیتی این افراد کار ساده ای نیست و با وجود تعدد آثار درباره زندگانی این افراد باز هم نیازمند آثار غنی تر هستیم. بنابراین نویسندگان باید به ساخت برنامه های ترکیبی و مستند در حوزه معرفی بزرگان تاریخ کشور اقدام کنند.
وی در خصوص مهمترین جنبه شخصیتی امیرکبیر بیان کرد: میهن پرستی و عدالت پروری مهم ترین ابعاد شخصیتی این اسطوره بزرگ است؛ زیرا امیرکبیر تمام تلاش خود را در جهت عدم تبعیض گذاری انجام داد که همین عامل سبب مرگ او شد. همچنین اقدامات این شخصیت بزرگ تاریخی در حوزه ارتقا سطح کیفی زندگی مردم و مدرنیزه ساختن ایران در آن برهه از زمان تحسین برانگیز است..
افخمی ادامه داد: در تمام طول تاریخ ایران بزرگان و مشاهیر مختلفی بودند که هر کدام تلاش های بسیاری را در راستای پیشرفت و آبادانی کشور انجام داده اند.؛ اما تاکنون شخصیت قابل قیاسی با امیرکبیر، اسطوره بزرگ تاریخی کشور نداشته ایم.
وی با بیان اینکه پرداختن به امر وقف همچون کارهای وقفی امیرکبیر، پدیده ای شایسته و پسندیده در جامعه امروز است، گفت: با توجه به نیاز جامعه امروز ما باید تبلیغات و ناکیداتی برای امور وقف که منفعت جمعی و اجتماعی را به دنبال داشته باشد، صورت بگیرد.

گفتنی است نخستین کنگره ملی «امیرکبیر» در چهار بخش آثار مقالات علمی، آثار ادبی، آثار هنری و آثار مجازی برگزار می شود.

علاقه مندان به شرکت در این کنگره تا ۳۰ بهمن ماه فرصت خواهند داشت تا آثار خود را از طریق سایت کنگره به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند

اکبر زنجان‌پور: برگزاری کنگره امیرکبیر منجر به تقویت روحیه ملی در جامعه می‌شود.

 

 

اکبر زنجان پور: برگزاری کنگره امیرکبیر منجر به تقویت روحیه ملی در جامعه می شود.

بازیگر سینمای ایرنام گفت: سازمان اوقاف و امور خیریه به عنوان متولی برگزاری این کنگره نقش بسیار موثری را در معرفی این شخصیت بزرگ تاریخی و علمی دارد و برگزاری چنین برنامه هایی منجر به تقویت روحیه ملی در جامعه می شود.

 

اکبر زنجان پور، بازیگر سینما و تلویزیون که پیشنهاد نقش آفرینی برای شخصیت امیرکبیر را در سال ۶۲ در کارنامه کاری خود دارد، در آستانه برگزاری کنگره ملی امیرکبیر در خصوص برگزاری این کنگره گفت: سازمان اوقاف و امور خیریه به عنوان متولی برگزاری این کنگره نقش بسیار موثری را در معرفی این شخصیت بزرگ تاریخی و علمی دارد و برگزاری چنین برنامه هایی منجر به تقویت روحیه ملی در جامعه می شود.
وی با اشاره به مطالعه خود درباره تمام ابعاد زندگی امیرکبیر و علاقه فراوان به این شخصیت بزرگ بیان کرد: اگر این کنگره های ملی به صورت جدی و علمی به معرفی شخصیت های تاریخی و علمی کشور بپردازند، می توان مصداق های عینی مناسبی را برای تمایز نیکی از بدی برای همگان به نمایش گذاشت.
این بازیگر سینما و تلویزیون امیرکبیر، را سمبل نیکی دانست و اظهار کرد: قهرمان های ملی همچون امیر کبیر، یعقوب لیث و ... ظرفیت بسیار مناسب و تأثیرگذاری را برای تولید آثار هنری دارند که متاسفانه از دهه ۶۰ به بعد در خصوص زندگی امیرکبیر اثر هنری فاخری را نداشته ایم.
وی در خاتمه با اشاره به اینکه توصیف شخصیت امیرکبیر در قالب جمله ها و کلمه ها نمی گنجد، افزود: زندگی نامه امیرکبیر از لحظه تولد تا مرگ دارای پندهای مناسبی است که معرفی چنین شخصیتی برای جامعه به خصوص نسل جوان می تواند راهگشای مسیر باشد.

گفتنی است نخستین کنگره ملی «امیرکبیر» در چهار بخش آثار مقالات علمی، آثار ادبی، آثار هنری و آثار مجازی برگزار می شود.

علاقه مندان به شرکت در این کنگره تا ۳۰ بهمن ماه فرصت خواهند داشت تا آثار خود را از طریق سایت کنگره به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

هما خاکپاش: الگوسازی مهمترین تأثیر برگزاری کنگره امیرکبیر است

 

هما خاکپاش: الگوسازی مهمترین تأثیر برگزاری کنگره امیرکبیر است

هما خاکپاش در گفت و گو با دبیرخانه کنگره ملی امیرکبیر: برگزاری این کنگره ها الگوهای درست را به جامعه معرفی می کند، الگوهایی که می توانند شخصیت ساز باشند.

 

 

هما خاکپاش بازیگر سینما و تلویزیون در آستانه برگزاری کنگره ملی امیرکبیر در گفتوگو با دبیرخانه کنگره ملی امیرکبیر، اظهار کرد: با ساخت آثار هنری است که شخصیت هایی همچون امیرکبیر در اذهان مردم ماندگار شده و به فراموشی سپرده نمی شوند، طی زمانی بیش از چهل سال فقط دو سریال برای معرفی امیر ساخته شد که این واقعا کم است.
وی در ادامه تصریح کرد: برگزاری کنگره هایی همچون کنگره امیرکبیر، می تواند با چاپ عکس، تولید سی دی و کتاب برای جوانان انگیزه ایجاد کرده تا این شخصیت فرهنگی را بهتر شناخته و در زمینه معرفی چهره های فرهنگی همچون امیرکبیر به جامعه آگاهی بخشی کنند.
خاکپاش، همچنین به لزوم معرفی شخصیت های بزرگ کشورمان از جمله امیرکبیر در دانشگاه ها و مدارس اشاره کرد و گفت: به عقیده من باید این آموزش و آگاهی بخشی از مدارس ابتدایی آغاز شود، چراکه در دوره ابتدایی ذهن کودکان بسیار آماده است، همان طور که ما آنچه در کتاب های درسی دبستان خواندیم هنوز فراموش نکرده ایم، کودکان نیز آموخته های خود در این دوران را فراموش نخواهند کرد، باید بخش اعظمی از کتب درسی دبستان به شناسایی چهره های بزرگ کشورمان اختصاص یابد تا در ذهن کودکان ماندگار شود.
وی همچنین به نقش رسانه ها در حوزه آشنایی جامعه با امیرکبیر اشاره کرده و یادآور شد: در کنار چنین کنگره هایی که سازمان اوقاف برگزار می کند، معرفی بخش اعظمی از خدمات این شخصیت به رسانه ها برمی گردد، خبرنگاران و فعالان رسانه نقش مهمی در این آگاهی بخشی و اطلاع رسانی دارند، چنانچه هر چه بیشتر این نام ها برای مردم یادآوری شود، آیندگان نیز این مفاخر سرزمین خود را به خوبی خواهند شناخت.
این بازیگر الگوسازی را مهمترین تأثیر برگزاری چنین کنگره هایی دانست و اظهار کرد:
برگزاری این کنگره ها الگوهای درست را به جامعه معرفی می کند، الگوهایی که می توانند شخصیت ساز باشند.
وی در پایان گفت: چه خوب است که از افراد در زمان حیات شان تقدیر شود، در حال حاضر هم ما در حوزه های مختلف افراد نابغه کم نداریم که قطعا در آینده ازآنها تقدیر خوهد شد و نامشان ماندگار می شود اما ای کاش در زمان حیات شان از آنها یاد کنیم.

گفتنی است نخستین کنگره ملی «امیرکبیر» در چهار بخش آثار مقالات علمی، آثار ادبی، آثار هنری و آثار مجازی برگزار می شود.

علاقه مندان به شرکت در این کنگره تا ۳۰ بهمن ماه فرصت خواهند داشت تا آثار خود را از طریق سایت کنگره به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

1 2 3