مسعود آب‌پرور: به هنرمندان جوان اجازه واکاوی شخصیت بزرگان ملی را بدهیم

 

مسعود آب پرور: به هنرمندان جوان اجازه واکاوی شخصیت بزرگان ملی را بدهیم

کارگردان سینما و تلویزیون معتقد است هنرمندان وظیفه زدودن غبار از چهره مفاخر کشور را دارند و باید به آن ها اجازه واکاوی در شخصیت این بزرگان ملی داده شود.

 

 

مسعود آب پرور، کارگردان سینما و تلویزیون در خصوص این کنگره و این شخصیت بزرگ تاریخی اظهار کرد: شایسته است در راستای معرفی مفاخر و چهره های ملی به نسل آینده، چهره این بزرگان را بر اساس واقعیت نمایش دهیم؛ زیرا در عصر حاضر جوانان و نوجوانان ما بیشتر نظاره گر اسطوره ها و شخصیت های بیگانه هستند که در همین راستا باید برای افزایش غرور ملی در میان جوانان به نمایش چهره های بزرگ تاریخی کشور بپردازیم.

وی در ادامه افزود: تا زمانی که اسطوره ها و شخصیت های بلندپایه ایران را به عنوان چهره نافذ تاریخی و فرهنگی به جوانان معرفی نکنیم، انتظار الگو قرار گرفتن این شخصیت های ملی برای جوانان امری بیهوده است و از این رو این کنگره می تواند برای نسل جوان بسیار اثربخش باشد.

این کارگردان تلویزیون و سینما با بیان اینکه وظیفه هنرمندان زدودن غبار از چهره مفاخران کشور است، گفت: در ساخت کارهای هنری نباید تنها به تصویر کشیدن یک بعد از زوایای اخلاقی و شخصیتی بزرگان ملی اکتفا کنیم؛ بلکه با نمایش ابعاد مختلف خصیصه های اخلاقی آنان، اجازه واکاوی در شخصیت این افراد را به جوانان دهیم تا با شناخت درست محاسن اخلاقی بزرگان ملی را الگوی خود قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه منورالفکری و پیشرو بودن مهم ترین شاخصه زندگی امیرکبیر است، تصریح کرد: در تمام جوامع، افراد دارای تفکر مدرن و متفاوت در انزوا و تنهایی قرار می گیرند و اغلب اوقات تفکر غالب بر جامعه مانع پیشبرد افکار این افراد می شود، همان گونه که امیرکبیر نیز در پیشبرد افکار و اهداف خود با موانع و مشکلات بسیاری مواجه بود.

این کارگردان سینما درباره زندگی امیرکبیر بیان کرد: امیرکبیر به عنوان یک منورالفکر قربانی تاریکی افکار زمانه خود شد.

آب پرور در پاسخ به این سوال که آیا همتا نداشتن شخصیتی مانند امیرکبیر در زمان حال نشان از تفاوت انسان ها و یا شرایط زمان دارد، گفت: برخی از مسئولان در راه انجام رسالت کاری خود به دلیل عدم هم سویی با حاکمیت، با موانع بسیاری مواجه هستند. از سوی دیگر با توجه به فرآیند جهانی سازی در جهان و جریانات جدید تکنولوژی و اقتصادی برای پیشرفت نیازمند بهره گیری از این جریان ها هستیم که در صورت عدم هم سویی با این فرآیند جهانی سازی شاهد انزوای کشور می باشیم.

وی با اشاره به اینکه قصه گویی و فیلم سازی نقش فراگیر و تاثیر مهمی را در معرفی افراد شاخص و الگو دارد، بیان کرد: اگر با صداقت، منش و روش زندگی بزرگان کشور به تصویر کشیده شود شاهد تأثیرگذاری بر نسل جوان هستیم. برگزاری چنین کنگره هایی یکی از راه های شناساندن مشاهیر است و همچنین با توجه به سبک و ساختار متفاوت هر فیلمساز و در صورت وجود پتانسیل های اقتصادی میتوان با تولید کارهای مختلف، زوایای گوناگون زندگی مشاهیر کشور را به تصویر بکشیم.

نوشتن دیدگاه