هما خاکپاش: الگوسازی مهمترین تأثیر برگزاری کنگره امیرکبیر است

 

هما خاکپاش: الگوسازی مهمترین تأثیر برگزاری کنگره امیرکبیر است

هما خاکپاش در گفت و گو با دبیرخانه کنگره ملی امیرکبیر: برگزاری این کنگره ها الگوهای درست را به جامعه معرفی می کند، الگوهایی که می توانند شخصیت ساز باشند.

 

 

هما خاکپاش بازیگر سینما و تلویزیون در آستانه برگزاری کنگره ملی امیرکبیر در گفتوگو با دبیرخانه کنگره ملی امیرکبیر، اظهار کرد: با ساخت آثار هنری است که شخصیت هایی همچون امیرکبیر در اذهان مردم ماندگار شده و به فراموشی سپرده نمی شوند، طی زمانی بیش از چهل سال فقط دو سریال برای معرفی امیر ساخته شد که این واقعا کم است.
وی در ادامه تصریح کرد: برگزاری کنگره هایی همچون کنگره امیرکبیر، می تواند با چاپ عکس، تولید سی دی و کتاب برای جوانان انگیزه ایجاد کرده تا این شخصیت فرهنگی را بهتر شناخته و در زمینه معرفی چهره های فرهنگی همچون امیرکبیر به جامعه آگاهی بخشی کنند.
خاکپاش، همچنین به لزوم معرفی شخصیت های بزرگ کشورمان از جمله امیرکبیر در دانشگاه ها و مدارس اشاره کرد و گفت: به عقیده من باید این آموزش و آگاهی بخشی از مدارس ابتدایی آغاز شود، چراکه در دوره ابتدایی ذهن کودکان بسیار آماده است، همان طور که ما آنچه در کتاب های درسی دبستان خواندیم هنوز فراموش نکرده ایم، کودکان نیز آموخته های خود در این دوران را فراموش نخواهند کرد، باید بخش اعظمی از کتب درسی دبستان به شناسایی چهره های بزرگ کشورمان اختصاص یابد تا در ذهن کودکان ماندگار شود.
وی همچنین به نقش رسانه ها در حوزه آشنایی جامعه با امیرکبیر اشاره کرده و یادآور شد: در کنار چنین کنگره هایی که سازمان اوقاف برگزار می کند، معرفی بخش اعظمی از خدمات این شخصیت به رسانه ها برمی گردد، خبرنگاران و فعالان رسانه نقش مهمی در این آگاهی بخشی و اطلاع رسانی دارند، چنانچه هر چه بیشتر این نام ها برای مردم یادآوری شود، آیندگان نیز این مفاخر سرزمین خود را به خوبی خواهند شناخت.
این بازیگر الگوسازی را مهمترین تأثیر برگزاری چنین کنگره هایی دانست و اظهار کرد:
برگزاری این کنگره ها الگوهای درست را به جامعه معرفی می کند، الگوهایی که می توانند شخصیت ساز باشند.
وی در پایان گفت: چه خوب است که از افراد در زمان حیات شان تقدیر شود، در حال حاضر هم ما در حوزه های مختلف افراد نابغه کم نداریم که قطعا در آینده ازآنها تقدیر خوهد شد و نامشان ماندگار می شود اما ای کاش در زمان حیات شان از آنها یاد کنیم.

گفتنی است نخستین کنگره ملی «امیرکبیر» در چهار بخش آثار مقالات علمی، آثار ادبی، آثار هنری و آثار مجازی برگزار می شود.

علاقه مندان به شرکت در این کنگره تا ۳۰ بهمن ماه فرصت خواهند داشت تا آثار خود را از طریق سایت کنگره به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

نوشتن دیدگاه