علیرضا افخمی مطرح کرد: نیازمند آثار هنری غنی درباره شخصیت امیرکبیر هستیم

 

علیرضا افخمی مطرح کرد:نیازمند آثار هنری غنی درباره شخصیت امیرکبیر هستیم

علیرضا افخمی، کارگردان سینما و تلویزیون در خصوص راهکارهای موثر در معرفی شخصیت های بزرگی همچون امیر کبیر به نسل جوان جامعه گفت: امیرکبیر بیش از دیگر شخصیت های تاریخی و بزرگان کشور به مردم معرفی شده است و اکثر افراد اهل مطالعه با شخصیت و خدمات بزرگ این اسطوره ایرانی آشنا هستند.

 


به گزارش ستاد خبری کنگره ملی امیر کبیر؛ در آستانه برگزاری کنگره ملی امیرکبیر؛ علیرضا افخمی، کارگردان سینما و تلویزیون در خصوص راهکارهای موثر در معرفی شخصیت های بزرگی همچون امیر کبیر به نسل جوان جامعه گفت: امیرکبیر بیش از دیگر شخصیت های تاریخی و بزرگان کشور به مردم معرفی شده است و اکثر افراد اهل مطالعه با شخصیت و خدمات بزرگ این اسطوره ایرانی آشنا هستند.
وی با بیان اینکه امیرکبیر، دارای شخصیت کم نظیری در تاریخ معاصر ایران است، اظهار کرد: ابزارهای نمایش بهترین شیوه برای معرفی امیرکبیر و دیگر شخصیت های موثر این مرز و بوم است. لذا بهره گیری از محتوای با کیفیت و مناسب در قالب های هنری همچون سریال های تلویزیونی و یا برنامه های شبکه خانگی می تواند به جذب مخاطب انبوه و تأثیرگذاری مطلوب در نسل امروز کمک کند.
افخمی در پاسخ به این سوال که آیا جامعه هنری در معرفی شخصیت های بزرگ کشور همچون امیر کبیر موفق عمل کرده است، گفت: صحبت از مشاهیر و تولید برنامه های متنوع درباره ابعاد گوناگون زندگی این افراد با توجه به بعد وسیع شخصیتی این افراد کار ساده ای نیست و با وجود تعدد آثار درباره زندگانی این افراد باز هم نیازمند آثار غنی تر هستیم. بنابراین نویسندگان باید به ساخت برنامه های ترکیبی و مستند در حوزه معرفی بزرگان تاریخ کشور اقدام کنند.
وی در خصوص مهمترین جنبه شخصیتی امیرکبیر بیان کرد: میهن پرستی و عدالت پروری مهم ترین ابعاد شخصیتی این اسطوره بزرگ است؛ زیرا امیرکبیر تمام تلاش خود را در جهت عدم تبعیض گذاری انجام داد که همین عامل سبب مرگ او شد. همچنین اقدامات این شخصیت بزرگ تاریخی در حوزه ارتقا سطح کیفی زندگی مردم و مدرنیزه ساختن ایران در آن برهه از زمان تحسین برانگیز است..
افخمی ادامه داد: در تمام طول تاریخ ایران بزرگان و مشاهیر مختلفی بودند که هر کدام تلاش های بسیاری را در راستای پیشرفت و آبادانی کشور انجام داده اند.؛ اما تاکنون شخصیت قابل قیاسی با امیرکبیر، اسطوره بزرگ تاریخی کشور نداشته ایم.
وی با بیان اینکه پرداختن به امر وقف همچون کارهای وقفی امیرکبیر، پدیده ای شایسته و پسندیده در جامعه امروز است، گفت: با توجه به نیاز جامعه امروز ما باید تبلیغات و ناکیداتی برای امور وقف که منفعت جمعی و اجتماعی را به دنبال داشته باشد، صورت بگیرد.

گفتنی است نخستین کنگره ملی «امیرکبیر» در چهار بخش آثار مقالات علمی، آثار ادبی، آثار هنری و آثار مجازی برگزار می شود.

علاقه مندان به شرکت در این کنگره تا ۳۰ بهمن ماه فرصت خواهند داشت تا آثار خود را از طریق سایت کنگره به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند

نوشتن دیدگاه