جهانگیر الماسی: عشق به مردم و رفع مشکلات پایه اصلی تصمیمات امیرکبیر بود

 

جهانگیر الماسی: عشق به مردم و رفع مشکلات پایه اصلی تصمیمات امیرکبیر بود.
بازیگر سینما و تلویزیون، در خصوص مهمترین شاخصه زندگی و اخلاقی امیرکبیر اظهار کرد: امیرکبیر ادب اجتماعی، روش و مناسبات سیاسی را نزد قائم مقام فراهانی، ادیب روزگار خویش آموخته بود. به گونه ای که با کسب شایستگی، درک و اندیشه لازم توانست جایگاه سیاست مداران دربار قاجار را کسب کند و ساختار سیاسی و فرهنگی حکومت را به شیوه مثبت تغییر دهد.جهانگیر الماسی، بازیگر سینما و تلویزیون در آستانه برگزاری کنگره ملی امیرکبیر، در خصوص مهمترین شاخصه زندگی و اخلاقی امیرکبیر اظهار کرد: امیرکبیر ادب اجتماعی، روش و مناسبات سیاسی را نزد قائم مقام فراهانی، ادیب روزگار خویش آموخته بود. به گونه ای که با کسب شایستگی، درک و اندیشه لازم توانست جایگاه سیاست مداران دربار قاجار را کسب کند و ساختار سیاسی و فرهنگی حکومت را به شیوه مثبت تغییر دهد.
این پیشکسوت هنر، امیرکبیر را بزرگ ترین مصلح سیاسی و تاریخی ایران است و افزود: امیرکبیر با ساماندهی ارتش، مبارزه با رشوه، دزدی و دروغ در نظام اقتصادی، تاسیس دارالفنون و علوم جدید، تحول در قضاوت و امور دیوانی کشور، اصلاح ساختار نظام کشاورزی و ... توانست گام های مهمی را در جهت استقلال اقتصادی، فرهنگی و سیاسی ایران بردارد.
الماسی با اشاره به تاثیرات برگزاری کنگره ملی امیرکبیر برای افزایش آگاهی جامعه نسبت به این قهرمانان ملی اظهار کرد: امیرکبیر یکی از مهم ترین مبارزان علیه استعمار نو در ایران بود که همواره منافع بیگانگان و قدرت ها را با خطر مواجه می کرد و همواره برای دوری از چاپلوسان و متملقان با غرور و عزت نفس رفتار می کرد و نگرانی اصلی امیرکبیر از حاکمیت جهل و نادانی بر اندیشه مردم بود.
وی در خصوص علل موفقیت و تاثیرگذاری دوران صدارت امیرکبیر در پیشرفت و ارتقا کشور عنوان کرد: عشق به سرزمین و مردم و رفع مشکلات پایه تفکرات و تصمیمات امیرکبیر بود که همین امر سبب جاودانگی ارزش ها و اقدامات او شده است. درحالی که در جامعه امروز، افرادی با مذموم پنداشتن ارزش ها و استفاده از واژگان تازه ای همچون لاکچری، سلبریتی و ... تنها به دنبال تامین منفعت شخصی خود هستند.
از سوی دیگر امیرکبیر با انتخاب یاران اندیشمند و دارای تفکر درصدد اصلاح امور بود که متاسفانه اکنون برخی از افراد بدون هیچ گونه پشتوانه فکری نسبت به مسئولیت ها و مسائل جامعه صاحب پست و مقام می شوند.
الماسی با اشاره به نقش موثر و کارگشای سنت وقف و اصلاح تعاریف دین و ساماندهی نیازهای مردم پیرامون وقف در جامعه امروز گفت: سنت شریف وقف از زمان هخامنشیان در ایران پایه گذاری شده و در دوران حکومت اسلامی به اوج خود رسیده است که متاسفانه اکنون با تصمیمات نادرست مدیریتی در بخش های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشور، گستره و تعاریف این سنت شریف رنگ باخته است و کارکرد گذشته خود را ندارد. در همین راستا اختصاص قسمتی از مساجد برای ایجاد یک کلاس درس و تعلیم دانش آموزان می تواند یکی از اموری باشد که به تقویت و توسعه فرهنگ وقف در جامعه کمک کند.
وی در خاتمه با تشکر از سازمان اوقاف و امور خیریه برای برگزاری کنگره ملی امیرکبیر خاطرنشان کرد: برگزاری چنین کنگره هایی علاوه بر پاسداشت فرهنگ و هویت ایران زمین، منجر به احیا و بزرگداشت قهرمان های تاریخی همچون امیرکبیر می شود.

گفتنی است نخستین کنگره ملی «امیرکبیر» در چهار بخش آثار مقالات علمی، آثار ادبی، آثار هنری و آثار مجازی برگزار می شود. علاقه مندان به شرکت در این کنگره تا پایان اسفندماه فرصت خواهند داشت تا آثار خود را از طریق سایت کنگره به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

نوشتن دیدگاه