تجلیل از برگزیدگان کنگره ملی امیر کبیر امیر وقف در دانشگاه امبیر کبیر

 
 
 
 
 
 
با حضور جمعی از اندیشمندان؛

تجلیل از برگزیدگان کنگره ملی امیر کبیر امیر وقف در دانشگاه امبیر کبیر

 

 

 

 

آئین اختتامیه کنگره ملی «امیرکبیر؛ امیر وقف» سه شنبه، ۲۴ دی ماه با حضور جمعی از اندیشمندان و شخصیت های سیاسی و دانشگاهی در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد.

 

 

به گزارش دبیرخانه کنگره ملی امیر کبیر، حجت الاسلام سید مصطفی میرلوحی دبیر نخستین کنگره «ملی امیرکبیر؛ امیر وقف» در این مراسم که در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، با اشاره به اینکه امیرکبیر ۱۰۰ سال پیش خدمات سیاسی، دینی، اجتماعی و ولایی بسیاری به کشور داشته، عنوان کرد: امیرکبیر فردی متدین و مانند شهید سلیمانی یک مبارز استکبارستیز بود، امیرکبیر افتخار کشور برای عرضه به جوامع بین المللی است، زندگی نامه وی باید گفته شود تا الگویی برای مردان سیاسی کشور باشد. در واقع هدف سازمان اوقاف از برپایی این کنگره برجسته کردن فرهنگ وقف در میان مردم است.


در ادامه مراسم آیت الله سیدمحمد قائم مقامی، استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه امیرکبیر شخصیتی الهی داشت و خود را وقف خدمت به ایران و اسلام کرد، گفت: او تمام اموال خود را وقف کرد چراکه به حقانیت وقف اعتقاد داشت، وقتی کسی در جایگاهی قرار می گیرد که با امور بندگان مرتبط است و درست و به حق عمل کند، خداوند نیز به وی علم، معرفت و شناخت می دهد. امیرکبیر بنای کار را به اصلاحات گذاشت و به معنای واقعی کلمه به دنبال اصلاح امور بود.

وی اضافه کرد: امیرکبیر انسانی مصلح، متدین و درستکار بود. یکی از دلایلی که غرب در آن دوران از وی ناراضی بود، این است که امیرکبیر از غرب دستوری چه مستقیم چه غیر مستقیم نمی گرفت، بسیاری از غرب زده ها فکر می کردند که باید ایدئولوژی و تکنولوژی را به طور کامل از غرب گرفت. در صورتی که این امر بسیار اشتباه است. تنها باید تکنولوژی آن هم به شکل گزینشی از غرب گرفته شود.

حجت الله عبدالملکی عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) نیز در ادامه مراسم با ذکر این مطلب که وقف در نظریه اقتصاد مقاومتی جایگاه ویژه ای دارد، تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی نسخه معاصر نظام اقتصادی اسلامی است، نظام اقتصاد اسلامی بازتاب پرتوهای مکتب اقتصادی اسلام در آئینه زمان و مکان است. این نظام دو بخش سختافزاری و نرمافزاری دارد. بخش نرمافزاری همان فرهنگ و بخش سختافزاری همان ساختار است.

وی بیان کرد: در شرایط فعلی کشور با خصومتهای اقتصادی داخلی و خارجی رو بهرو هستیم و اقتصاد مقاومتی با توجه به این امر طراحی شده است. در این نظام برنامهریزی فرهنگی برای اصلاح سختافزاری و برنامهریزی اقتصادی برای اصلاح نرمافزاری در نظر گرفته شده است، وقف در شناخت ظرفیتها و شناخت خصومتهای اقتصادی نقش دارد. ظرفیت وقف در ایران بسیار بالاست. ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان ارزش سرمایههای بخش اوقاف ایران است. یکی از مشکلات این حوزه نگاه کلان دولتها به وقف و ناکارآمدی در استفاده از منابع وقف است که باعث نگاه منفی جامعه به وقف شده است.

احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در این مراسم با تأکید بر اینکه امیرکبیر طی پنج سالی که بر سر کار بود تحولات زیادی را در کشور رقم زد، یادآور شد: وضع کشور در آن زمان بسیار بد بود، امیرکبیر در شرایط سخت آن دوران، توطئههای انگلستان و فقر مردم توانست بنای بسیاری از کارهای نیک را در کشور بگذارد.

وی در پایان افزود: این امر نشان میدهد که حتی در شرایط سخت نیز میتوان تحول ایجاد کرد. اگر کسی با علم روز جهان پیش نرود تحت سلطه دیگران قرار میگیرد، امیرکبیر بر اساس علم و عدل عمل کرد و با ثمرات وجودش امیرکبیر شد، اگر ما نیز بخواهیم موفق شویم باید با عقل و سلامت پیش برویم و از نفاق بپرهیزیم.

یادآور میشود، در حاشیه اختتامیه کنگره ملی امیرکبیر، امیر وقف گروه سرود نور مشکات که متشکل از نوجوانان مومن و انقلابی است کار دسته جمعی با موضوع مدافعان حرم اجرا کردند که با استقبال حاضرین مواجه شد.

همچنین در پایان این مراسم از ۱۲ اثر فاخر این کنگره در قالب موضوعات مختلف علمی، ادبی، هنری و فضای مجازی با اهدای لوح تقدیر شد.

نوشتن دیدگاه